Tankönyv (9)

Mind a(z) 9 találat megjelenítve

Rendezés:
  • Vezérfonal az egyháztörténelem tanulmányozásához III.


    A felvilágosodás és ami utána következett szerző: Dienes Dénes 1 500 Ft

    A felvilágosodás hirdetői között voltak ateisták, de ettől az eszmeáramlattól mégsem a hit gondolata volt idegen, hanem az egyház mivolta. Egyház és vallás szét is választható, hiszen a vallás magánügy. Sőt, vallásról már sokan nem is a természetfölötti összefüggésében gondolkodtak, inkább esztétikai síkon tekintettek rá, amennyiben az igazi vallás a szép és jó szeretete.

  • Vezérfonal az egyháztörténelem tanulmányozásához II.


    A reformáció szerző: Dienes Dénes 1 800 Ft
    A Sárospataki Teológiai Akadémia és a Tudományos Gyűjtemények, valamint a Debreceni Hittudományi Egyetem munkatársi közösségének közreműködése gyümölcseként veheti kézbe az Olvasó az egyháztörténeti vezérfonal második kötetét, mely a reformáció illetve a protestantizmus történetét tekinti át a westfáliai békéig ( 1517-1648 ).
  • Bibliai görög olvasó – és gyakorlókönyv. Szerkesztette és átdolgozta: GYŐRI ISTVÁN, JAAP DOEDENS közreműködésével


    Bibliai görög olvasó – és gyakorlókönyv szerző: Varga Zsigmond J. 3 900 Ft

    Újszövetségi görög nyelv, bibliai görög nyelvtudomány. Az újszövetségi görög nyelv önálló tanulmányozását gyakorlati szükségesség hozta létre. Régebben az újszövetségi írásmagyarázat alapjául szolgáló nyelvtudomány a klasszikus görögségből indult ki. A puristák az újszövetségi nyelvben a klasszikus görögség egyik képviselőjét látták, a hebraisták az eltéréseket az ószövetségi bibliai héber nyelv hatásával magyarázták. Így szükségessé vált egy olyan nyelvtudomány, amely az újszövetségi nyelv önálló sajátosságait elfogulatlanul tanulmányozza.

  • Az egyház élete és szolgálata.


    Ekkléziasztika szerző: Kádár Ferenc 1 100 Ft

    Az ekkléziasztika akkor teljesíti feladatát, ha mind az elvi, mind a gyakorlati részben, szembesíti az itt és most élő egyházat valóságos küldetésével, ha feltárja az egyházi élet és tevékenységek hibáit és hiányosságait is, rámutatva a megoldás lehetőségére.

  • Vezérfonal az egyháztörténelem tanulmányozásához I.


    Kezdetektől a reformációig szerző: Dienes Dénes, Bátoriné Misák Marianna, 1 490 Ft

    A Sárospataki Református Teológiai Akadémia Egyháztörténeti Tanszéke kiadvány-sorozatot indított azzal a céllal, hogy vezérfonalat adjon a teológiai hallgatók kezébe az egyháztörténelem tanulmányozásához. Ennek első kötete a keresztyénség másfélezer esztendejét tekinti át a kezdetektől a reformációig.

  • Sárospataki Teológiai Műhely


    Liturgika szerző: Kádár Ferenc 1 500 Ft

    A magyar református liturgika-irodalom elmúlt évtizedeire büszkén tekinthetünk. Ha csak a teológiákon készült jegyzetekre nézünk, előkelő a szerzők névsora: Czeglédy Sándor, Pásztor János, Boross Géza, Kozma Zsolt, Szőnyi György. Mindnyájan kiváló, európai szintű tudásukról, és biblikus, hitvalló elkötelezettségükről tesznek bizonyságot, ugyanakkor vállalják saját arculatukat, és azt, hogy a liturgika tudományát gyülekezetközpontú felfogással kívánják művelni.

  • REFORMÁTUS EGYHÁZJOG. A Magyarországi Református Egyház szervezete és működése


    Református egyházjog szerző: Szathmáry Béla 2 900 Ft

    Több évtizedes hiányt pótol, több évszázados történetet rögzít és évezredes vitát visz tovább Szathmáry Béla professzor könyve. Évtizedek óta várunk átfogó református egyházjogi tankönyvre, évszázadok óta alakul és változik a református egyházjog, és évezredek óta tart a vita, hogy az egyház belső életét az eltérő, folyton változó, hol támogató, hol ellenséges társadalmi környezetben, hol a misszió viszonyai, hol a belső építés körülményei között milyen szabályokkal, jogrenddel erősítse meg az egyház. Kálvin szavai szerint a tágasan értelmezett egyházjog (nevezhetjük ezt egyházfegyelemnek is) az idegek szerepét tölti be az egyház életében. Vagyis ha nem jó a működése, az béníthatja, vagy éppen rossz gyakorlatba viheti az egyház életét. Ha jól működik, segíti az egyház szolgálatát, szép és jó rendjét. Ebben a szellemben készült Szathmáry professzor úr könyve, aki a mögöttünk lévő három évtized vitáit nemcsak követte, hanem azokban élénken részt is vett, és ma is aktív közreműködő egyházjogi gyakorlatunkban. Mint jogász és bíró, hozzáértése megkérdőjelezhetetlen. Mint tanító, figyelme messze kiterjed arra is, hogy a kevésbé jártasakat is bevezesse mind az egyházjog történetébe, a folyamatosan fennálló nehéz kérdésekbe, és jelenlegi gyakorlatunk bemutatásába. Könyvének fő fejezetei e szerint is oszlanak meg. (Bogárdi Szabó István, püspök)

  • Sale!

    Szerző: Dr.SS.Theol. Módis László. Második javított kiadás új táblázatokkal. Javította: Dr. Börzsönyi József


    Rövid bibliai héber nyelvtan szerző: Börzsönyi József 3 500 Ft
    Református egyházunk az Ige egyháza lévén, elsőrendű alapelvvé tette az Igének legtisztább, ősi formájában: eredeti szövegében való megismerését. Nagy reformátoraink mutaták meg ennek szükségességét, erejét és hasznát. Jelen munka szerény eszközül készült az Ószövetség eredeti nyelvének elsajátítására. Minden részében a tudományos kutatások által elért ezidőszerinti, legjobbnak ítélt eredményeket igyekeztem nyújtani, itt – ott kritikai megjegyzésekkel. 62 oldal, 23 oldal táblázattal
  • Három régebbi nagysikerű kiadás (Kezdetektől a reformációig, A reformáció, A felvilágosodás és ami utána következett) egy kötetben, jeles egyháztörténészektől, történetíróktól, kutatóktól. 


    Vezérfonal az egyháztörténet tanulmányozásához szerző: Dienes Dénes 3 900 Ft

    Sárospataki Református Teológiai Akadémia Egyháztörténeti Tanszéke kiadvány-sorozatot indított azzal a céllal, hogy vezérfonalat adjon a teológiai hallgatók kezébe az egyháztörténelem tanulmányozásához. Ennekelső kötete a keresztyénség történetének másfélezer esztendejét tekinti át a kezdetektől a reformációig. Valóban csak áttekintésről van szó. A jelentősebb események, nagyobb fordulópontok, kiemelkedő teológusok, meghatározó személyiségek történésein, tanításain, tettein keresztül mutatjuk be az egyház sajátos összefüggések között megjárt útját. Szemléletünkben a hangsúly a latin- vagy nyugati keresztyénségre esik. Az európai civilizáció, melynek keretei között mi magyarok is élünk, döntő módon a keresztyénségnek a nyugati formájához kötődik. Ha a történelem az élet tanítómestere, akkor az egyháztörténet az élet tanítómesterének tanítványa, mert a történelem értelmezését a történelem Urától tanulja, s ez minősíti küldetését. Az egyháztörténet számára is az élet tanítómestere a történelem, de számára az élet nem szakad el a történelem Urától. Talán ez a felfogás lehet a titka annak, hogy a kezünkben levő mű oktatási intézményeinkben olyan nagy sikert arat és már sokadik kiadásában jelenik meg.