• img-book

    Pocsainé Eperjesi Eszter, Rádainé Bodnár Katalin,

ISBN: 978 963 89817 5 2
Cikkszám: 2725 Kategória: Címkék: , ,

„Legyen kedves az Úr előtt ez ajándék …”

szerző: Pocsainé Eperjesi Eszter, Rádainé Bodnár Katalin,

A Sárospataki Református Kollégium Múzeumának úrihímzéses úrasztali terítői. Második kiadás.

5 900 Ft

Mennyiség
A szerzőről
avatar-author
  • PhD, néprajz és kulturális antropológia, DE Doktori Tanácsa, 2006
  • etnográfus, Kossuth Lajos Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara, Debrecen, 1998
  • református lelkész, Magyarországi Református Egyház Zsinati Lelkészképesítő Bizottsága, Debrecen 1980
Books of Pocsainé Eperjesi Eszter
A szerzőről
avatar-author
A Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei Múzeumának textilrestaurátora. Számos úrasztali terítőt restaurált, és viseleti rekonstrukciókat készített. (Lorántffy terítők, 16. századi kriptaleletek, zászlók, Szent Erzsébet ereklye stb.) Rendszeresen tart előadásokat a korabeli textíliák szövéséről, hímzéséről és színezéséről.
Books of Rádainé Bodnár Katalin
Áttekintés

A Sárospataki Református Kollégium Múzeumába a Tiszáninneni Református Egyházkerület gyülekezeteiből felbecsülhetetlen értékű úrasztali terítők kerültek be szakszerű tárolásra, tudományos feldolgozásra és a mintakincseknek a jövő nemzedék számára történő átadására. Ennek a textilgyűjteménynek legértékesebb része az úrihímzéses úrasztali terítők gyűjteménye. A közel 300 darabból álló textilgyűjtemény megőrizte hímző művészetünknek háromszáz évét, a 16. századtól egészen a 18. század végéig. A minták bekerülve a népi hímzés mintakincseibe, máig meghatározóvá váltak a magyar nép díszítőművészetében.

Részletek

ISBN: 978 963 89817 5 2
SKU: 2725
Kiadó: Hernád Kiadó
Kiadás éve: 2014
Page Count: 252

Press reviews:

A magyarság a honfoglalás kori és a középkori gazdag díszítőművészetében hordozta az úrihímzés mintakincsének csíráit. Tarsolylemezeink, veretdíszeink, ékszereink, kódexeink, középkori emlékeink, ötvösművészetünk tárgyai mind ezt mutatják. Az európai reneszánsz mintái és a török mintakincs eljutva a Kárpát-medencébe hatást gyakoroltak a magyar mintakincsre, így fejlődött ki ez a sajátos magyar hímzés. Főúri udvarokban lányok, asszonyok hímeztek készítve kelengyét, ágytakarót, párnavéget, étekfogó kendőt és úrasztali terítőket. Közismert, hogy Lorántffy Zsuzsanna udvarában hímző iskola működött, ahol főúri lányok megtanulhatták a különféle öltéstechnikákat, elsajátíthatták az úrihímzés motívumait és a színek összehangolását. (...) Református gyülekezeteinkben az évszázadok során többfajta textíliát használtak: úrasztali takarókat, terítőket, keszkenőket és szőnyegeket.

“„Legyen kedves az Úr előtt ez ajándék …””

There are no reviews yet.