• img-book

    Pocsainé Eperjesi Eszter, Rádainé Bodnár Katalin,

ISBN: 978-615-80132-4-6
Cikkszám: 2722 Kategória: Címkék: , ,

Mintakönyv I-II.

szerző: Pocsainé Eperjesi Eszter, Rádainé Bodnár Katalin,

A Sárospataki Református Kollégium Múzeumának  úrihímzéses úrasztali terítőiről készített mintarajzok. Két kötetes.

5 500 Ft

Mennyiség
A szerzőről
avatar-author
  • PhD, néprajz és kulturális antropológia, DE Doktori Tanácsa, 2006
  • etnográfus, Kossuth Lajos Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara, Debrecen, 1998
  • református lelkész, Magyarországi Református Egyház Zsinati Lelkészképesítő Bizottsága, Debrecen 1980
Books of Pocsainé Eperjesi Eszter
A szerzőről
avatar-author
A Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei Múzeumának textilrestaurátora. Számos úrasztali terítőt restaurált, és viseleti rekonstrukciókat készített. (Lorántffy terítők, 16. századi kriptaleletek, zászlók, Szent Erzsébet ereklye stb.) Rendszeresen tart előadásokat a korabeli textíliák szövéséről, hímzéséről és színezéséről.
Books of Rádainé Bodnár Katalin
Áttekintés

A Sárospataki Református Kollégium Múzeumának úrihímzéses úrasztali terítőiről 2014 májusában jelent meg egy összefoglaló munka. Ennek a könyvnek folytatása a két kötetben megjelentetett Mintakönyv, amelyben a múzeumi gyűjteményben őrzött úrasztali terítők mintáit tesszük közkinccsé. Bízva abban, hogy szakkörök tagjai, kutatók, az úrihímzés iránt érdeklődők örömmel veszik kezükbe a Mintakönyvet. Természetesen használhatják más országok kézimunka vezetői, kutatói, a régi magyar hímzések iránt érdeklődők is.

Részletek

ISBN: 978-615-80132-4-6
SKU: 2722
Kiadó: Hernád Kiadó
Kiadás éve: 2015

Press reviews:

Hazánkban az úrihímzés kialakulásának kezdetét a 16. századra tehetjük. Ahogy a neve is sejteti gazdag, úri igényeket elégített ki. Az udvari élet pompáját emelő díszabroszok, jegykendők, szuperlátok, lepedőhímek, párnahajak hímzéseként jelent meg. Az egyházaknál úrasztali kendőként, terítőként, úrvacsora osztáskor kehely és tányértakaróként használták az úrihímzéssel gazdagon díszített textíliákat. Ezeket a hímzéseket csak főúri és egyházi körökben alkalmazták, hiszen a színpompás selyem-, arany-és ezüstszálakat csak távolról érkező, keleti vagy nyugati kereskedőktől lehetett beszerezni drága áron. A nemesi udvarházakban nevelkedett lányok elsajátították az öltéstípusokat, és a gyönyörű színekben pompázó, gazdag ornementikával megszerkesztett úrihímzések a 17. század folyamán már nagy számban készültek. Elterjedtek az egész magyar nyelvterületen. A Pataki Iskolamúzeum gyűjteményei II.

“Mintakönyv I-II.”

There are no reviews yet.