• img-book

    Balogh Judit, Dienes Dénes, Szabadi István,

Sale!
ISBN: 978-615-5787-02-7

Reformátorok nyomában

szerző: Balogh Judit, Dienes Dénes, Szabadi István,

Fejezetek a magyarországi reformáció századából. A Kaláka Együttes CD-mellékletével

2 000 Ft

Elfogyott

A szerzőről
avatar-author
Vargáné dr. habil. Balogh Judit. Eszterházy Károly Egyetem BTK TTI Ókori, Középkori és Kora Újkori Történeti Tanszék – egyetemi docens
Books of Balogh Judit
Tovább
A szerzőről
avatar-author
Prof. Dr. Dienes Dénes egyetemi tanár a Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjtemények igazgatója. A Hernád Kiadó igazgatója és főszerkesztője.
Books of Dienes Dénes
Kosárba teszem
Tovább
A szerzőről
avatar-author
Dr. Szabadi István PhD, levéltár igazgató (TRE levéltár), tudományos főmunkatárs
Books of Szabadi István
Tovább
Áttekintés

A reformációról szólva, néhány alapvető megállapítást kell tennünk, mielőtt nyomozzuk Mohács előtti magyarországi megjelenését és fogadtatását. Először is le kell szögeznünk, hogy az, mint lelki-szellemi ébredés, a társadalomban folyamatként teljesedett ki, nem pedig egyik napról a másikra, viharos, gyors átalakulásként állt elő. Azután fontos az is, hogy nem üres, vallástalan közegbe érkezett, hanem ellenkezőleg, vallásos megújulást óhajtó társadalomba, azaz létezett sajátosan magyarországi katolikus reform. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a reformáció németországi kiindulása erősen befolyásolta annak magyarországi megítélését.

Részletek

ISBN: 978-615-5787-02-7
SKU: 3234
Kiadó: Hernád Kiadó
Kiadás éve: 2017
Page Count: 184

Press reviews:

A reformáció eszméje kezdetben a német ajkú városokban terjedt. Az anyaországgal való természetes, gazdasági, kulturális kapcsolatok révén igen korán elérkezett ide Luther tanítása. A búcsúárus Tetzelről jegyezték fel, hogy panaszkodott, miszerint a 95 tételt Magyarországon már 1518 óta ismerték. Biztosabb adat az, hogy 1520-ban a Szepességben, Késmárk melletti helységben Preisner Tamás plébános a szószékről felolvasta a tételeket. Minden bizonnyal a reformátor eszméinek terjedésére feleletül hirdettette ki az esztergomi érsek 1521-ben az ország nevezetesebb városainak templomaiban a Luthert kárhoztató pápai bullákat. Bizonyságát kívánta adni ebben az ország számára igen gyászos és kritikus évben, hogy Magyarország a római Szentszék oldalán áll.

“Reformátorok nyomában”

There are no reviews yet.